Na pewno wiesz, że ćwiczenia fizyczne są dla Ciebie dobre. Warto jednak zabrać się do nich we właściwy sposób, zwłaszcza jeśli dotąd nie trenowałeś regularnie lub wracasz do treningów po dłuższej przerwie. Te 6 prostych wskazówek pomoże Ci uniknąć kontuzji i urazów, a także rozpocząć ćwiczenia w przyjemny i bezbolesny sposób.
1. Skonsultuj się z lekarzem zanim zaczniesz ćwiczyć.
Niezależnie od tego, czy czujesz się zdrowy, czy też cierpisz na różne dolegliwości, zapytaj Twojego lekarza rodzinnego, jakie ćwiczenia będą dla Ciebie wskazane. Co więcej, jeśli przyjmujesz regularnie leki, skontaktuj się z lekarzem, aby upewnić się, że nie ma żadnych przeciwwskazań do dużego wysiłku lub konkretnych ćwiczeń. W gabinecie lekarskim możesz też zbadać ciśnienie krwi, sprawdzić poziom cholesterolu i dokładnie się zważyć.
2. Nie ćwicz, jeśli źle się czujesz.
Jeśli odczuwasz ból, nudności lub przemożną senność, nie zmuszaj się do ćwiczeń. Także objawy przeziębienia powinny powstrzymać Cię od większego wysiłku. Nie ćwicz też, jeśli jesteś bardzo zmęczony. Istnieje większa szansa, że nie będziesz uważać i doznasz kontuzji. Podobnie jak z prowadzeniem auta, musisz być przytomny, by bezpiecznie pokierować swoim treningiem.
3. Nie ćwicz po spożyciu alkoholu lub dużego posiłku.
Z podobnych przyczyn nie obciążaj dodatkowo organizmu przed ćwiczeniami. Najlepiej trenuj na czczo lub 1-2 godziny po lekkim posiłku. Pamiętaj, by często uzupełniać płyny. Najlepsza będzie zwykła woda. Dzięki temu nie narazisz się na odwodnienie organizmu podczas wysiłku.
4. Zadbaj o porządne obuwie sportowe.
Zanim zaczniesz ćwiczyć, zaopatrz się w wygodne, przewiewne i dobrze dopasowane buty. Twoje stopy Ci za to podziękują! Dbaj o odpowiednią higienę i stosuj odpowiednie preparaty przeciw poceniu stóp, by nie narazić się na odparzenia i odciski.
5. Zapisz swoje wymiary i wagę przed pierwszym treningiem.
Przydadzą Ci się! Mierz się i waż co tydzień. Możesz użyć aplikacji na telefon lub zwykłego zeszytu do prowadzenia notesu fitness. Śledź swoje postępy regularnie, by motywować się do dalszego rozwoju. Możesz zapisywać nie tylko swoje wymiary, ale i liczbę powtórzeń konkretnych zestawów ćwiczeń.
6. Przestań ćwiczyć, jeśli poczujesz ból.
Ćwiczenia powinny Ci służyć, a nie szkodzić. Nie przesilaj się i nie ćwicz mimo bólu. Co więcej, jeśli ból nie ustąpi po kilku godzinach, na wszelki wypadek skontaktuj się z lekarzem. Oczywiście naucz się odróżniać normalną zadyszkę i zmęczenie od ostrego, nietypowego bólu. Nigdy nie ćwicz mimo kontuzji, bo możesz ją tylko pogorszyć.
Podsumowując, jeśli zastosujesz te wskazówki w praktyce, trening stanie się bezpieczniejszy a Ty na starcie poczujesz się pewniej. Pamiętaj, by ćwiczyć seriami i robić krótkie odpoczynki pomiędzy nimi. Na początku te przerwy mogą być dłuższe, później stopniowo będziesz je skracać. W końcu nie chodzi o szybkie, ale trwałe efekty. Buduj mięśnie, wzmacniaj stawy i spalaj tłuszcz stopniowo, pracując nad sylwetką w przemyślany sposób.
Polecam również stosowanie przedtreningówek, lub po prostu wypicie dobrej kawy. Wzmacnia to motywację i silę na treningu.