Do prawidłowego funkcjonowania gruczołu tarczycy niezbędny jest jod. Dzienne zapotrzebowanie organizmu na ten pierwiastek to 150 mikrogramów.
W przypadku jego znacznych niedoborów dochodzi do spowolnienia działania tarczycy i zaburzeń w produkcji hormonów. Towarzyszy temu szereg nieprzyjemnych objawów. Często nie łączymy ich z możliwością nieprawidłowego funkcjonowania gruczołu.
Jakie są objawy niedoczynności tarczycy?
W niedoczynności tarczycy mamy do czynienia z takimi symptomami jak nadmierne przybieranie na wadze bez drastycznej zmiany nawyków żywieniowych, senność, brak energii, bóle mięśni i stawów suchość skóry oraz jej pękanie w okolicy zgięć łokciowych i kolan. Często pojawiają się również problemy z włosami- łamliwość, wypadanie, a także podwyższony poziom cholesterolu we krwi oraz trudności z zajściem ciążę.
Niezbędne badania dla diagnozy niedoczynności tarczycy
Lekarz postawi diagnozę na podstawie badań laboratoryjnych krwi. Zostaniesz skierowana na oznaczenie poziomu tyreotropiny TSH oraz trójjodotyroniny T3 i tyroksyny T4. Jeśli stężenie TSH jest niższe niż 3, 5 mj/l, a hormony T3 i T4 są poniżej normy, oznacza to niedoczynność tarczycy.
Niedoczynność tarczycy – leczenie
Niedoczynność gruczołu tarczycy leczy się farmakologicznie, przyjmując tabletki zawierające hormon tarczycowy. Dzięki takiej terapii następuje wyregulowanie pracy gruczołu, a nieprzyjemne objawy chorobowe znikają. Duża grupa chorych musi również przyjmować jod w tabletkach lub na co dzień stosować specjalną bogatą w ten pierwiastek dietę. Lekarze często zalecają też pacjentom z niedoczynnością tarczycy dłuższy wypoczynek w miejscowościach nadmorskich, gdzie naturalnie występuje zwieszona podaż jodu.
Dobre rezultaty w leczeniu niedoczynności tarczycy przynosi stosowanie diety bogatej w jod
Jej podstawą powinny być ryby morskie (śledź, dorsz), owoce morza (krewetki, ostrygi, mięczaki), drożdże, zboża i warzywa uprawiane na terenach bogatych w ten pierwiastek. Jeśli cierpimy na niedoczynność tarczycy, wybierajmy produkty pochodzące z Pomorza, gdzie gleby są bogate w jod. Szczególnie dobrym jego źródłem są też szpinak oraz mleko, przetwory mleczne, jajka oraz sól jodowana lub morska. Warto też pijać na co dzień wodę mineralną bogatą w jod na przykład Jodica.
Szczególną uwagę na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy powinny zwrócić kobiety planujące ciążę
Niedoczynność tego gruczołu może powodować znaczne trudności zarówno w samym zajściu w ciążę, jak i w jej utrzymaniu. Choroba ta jest szczególnie niebezpieczna w pierwszym trymestrze. Dlatego przed zajściem w ciążę warto profilaktycznie przebadać się pod kątem prawidłowego funkcjonowania tarczycy. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości lekarz odpowiednio wcześnie wdroży leczenie, co pozwoli na prawidłowy przebieg ciąży.
źródło: www.czemu.pl – blog o zdrowym stylu życia i odchudzaniu