Na początek podamy krótką definicję tego, czym jest „asertywność”. Osoba asertywna to taka, która nie pozwala sobą manipulować i potrafi bronić swoich praw przed innymi w sposób nieagresywny.
Jak reagować?
Trzeba znaleźć miarę, ponieważ wiele osób znajduje się w skrajnych sytuacjach, tzn. ich zachowanie w obronie swoich praw może być uległe lub agresywne. W przypadku osób uległych ich reakcją na wszystko jest chęć przypodobania się innym, bez względu na to, co naprawdę myśli dana osoba. Nie oznacza to, że nie mają własnego zdania, ale że nigdy go nie wyrażą, jeśli jest ono sprzeczne z tym, co myśli inna osoba lub osoby.
Dialog
Z drugiej strony, osoba o agresywnym zachowaniu, zamiast podjąć dialog, będzie próbowała narzucić swój punkt widzenia za pomocą przemocy słownej, nie pozostawiając miejsca na inne opinie, które różnią się od jej opinii. Dlatego miarą jest to, co wcześniej określiliśmy jako osobę asertywną.
Rozwój asertywności
A potem zadajemy sobie pytanie, jak rozwijać tę asertywność. Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest rozwinięcie tolerancji dla myśli i opinii innych, ale z uwzględnieniem własnych. Musimy zmienić tę totalitarną lub uległą mentalność i przyzwyczaić się do myśli, że najlepszą drogą jest dialog, szanowanie innych opinii i okazywanie sobie szacunku. Ponadto rozwój zachowań asertywnych poprawi naszą samoocenę, co będzie miało pozytywny wpływ na realizację naszych przyszłych celów.
Poznaj siebie głębiej
Dlatego też, aby rozwinąć asertywność, musimy obserwować siebie i dowiedzieć się, jakie postawy musimy zmienić, a następnie, stopniowo, zmieniać nasz sposób myślenia i działania. W procesie zmiany może pojawić się uczucie niepokoju (zwłaszcza u osób uległych), które będzie coraz bardziej kontrolowane, aż w końcu w dużym stopniu zaniknie.
Więcej porad dotyczących zdrowia psychicznego znajdziesz w serwisie plotkarz.pl.